Otwory pionowe – jak je wykonać?

Budowa studni, montaż pompy ciepła czy ocena składu, struktury i przekroju gruntu wymagają wykonania pionowych otworów o określonej średnicy. Ich przygotowanie wymaga zastosowania specjalistycznych metod geotechnicznych oraz narzędzi wiertniczych.

Nowoczesne techniki wiertnicze

Sto lat temu wykonanie studni głębinowej wymagało zatrudnienia wielu robotników, którzy za pomocą łopat, z narażeniem życia, przez wiele miesięcy drążyli ziemię aż do poziomu wód gruntowych. Obecnie z pomocą przychodzi technika, dzięki której praca jest nie tylko szybka, ale też bezpieczniejsza i bardziej efektywna. Jednym z wyzwań, z jakim zmagają się specjaliści od pionowych wykopów głębinowych, jest ograniczenie do minimum strat, jakich dozna okoliczne środowisko. Jest to szczególnie trudne w sytuacji, gdy otwór wykonuje się tylko na potrzeby pobrania próbek ze znacznej głębokości.

 

Wśród rozwiązań, jakie stosuje się obecnie przy wykonywaniu takich otworów, są wiertnice pionowe geotechniczne. Na stronie producenta https://staltechnika.pl/ można zapoznać się nie tylko z ich rodzajami, ale też złożyć zamówienie na indywidualnie zaprojektowane urządzenie, dostosowane do potrzeb realizacji konkretnego typu zadań. Urządzenia tego rodzaju mogą być zasilane hydraulicznie lub elektrycznie i są dostępne w wielu wariantach wymiarowych.

Wiercenie otworów pionowych pod studnie i pompy ciepła

Wykonanie otworu pionowego o głębokości kilkunastu metrów nie należy do łatwych zadań. Wiele zależy też od jego wymaganej średnicy. Im jest ona mniejsza, tym szybciej wykonuje się odwiert. Wiertnice są urządzeniami o szerokiej gamie parametrów, co pozwala na precyzyjne dobranie głowicy (ślimaka). Różnice dotyczą też konstrukcji urządzenia oraz metody zasilania. Szczególnie wiele możliwości w tym zakresie stwarzają urządzenia mobilne prezentowanie na stronie https://staltechnika.pl/oferta/wiertnice-geotechniczne-samochodowe/. Zamontowane na platformie pojazdu, mogą być przemieszczone w dowolne miejsce, bez względu na warunki terenowe czy bliskość sąsiednich zabudowań. Zależnie od rodzaju urządzenia za jego pomocą można wykonać otwór o średnicy np. 88 mm 130 mm czy 250 mm i głębokości nawet do 60 m.

Post Author: admin

Dodaj komentarz