Oszczędność na gazie? Kluczem jest… odpowiednio dobrany kocioł!

Ogrzewanie domu za pomocą kotła gazowego jest ekonomiczne i może generować duże oszczędności. Niezbędny jest do tego jednak odpowiedni dobór urządzenia.

Optymalna, komfortowa temperatura w domu, która spełnia wymagania domowników to przede wszystkim efekt właściwie dobranego kotła grzewczego. Jak dobrać kocioł? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę takie parametry jak zapotrzebowania na moc cieplną moc, którą oblicza się m.in. na podstawie przeznaczenia urządzenia, wielkości budynku, rodzaju instalacji czy strat ciepła zimą.stopnia docieplenia budynku

Jak właściwie dobrać kocioł gazowy?

Przed zakupem kotła gazowego musimy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie czy będzie on służył jedynie do ogrzewania wody w instalacji c.o. czy też będzie odpowiadał za podgrzewanie wody użytkowej. Gdy kocioł będzie miał za zadanie ogrzewanie c.w.u. niezbędna będzie maksymalna moc kotła kondensacyjnego. Niezależnie od tego czy do kotła będzie podłączony podgrzewacz ciepłej wody (kocioł jednofunkcyjny) czy urządzenie będzie miało wymiennik płytowy (piec dwufunkcyjny), urządzenie będzie wówczas w stanie uzyskać dokładnie taką temperaturę jaką użytkownik ustawił na sterowniku.

Moc należy przede wszystkim dobrać tak, by w najchłodniejsze dni urządzenie było w stanie pokryć straty cieplne budynku. Jeśli moc będzie zbyt niska – wówczas temperatura w pomieszczeniu i komfort cieplny mogą być niewystarczające. Z kolei nadwyżka mocy i przewymiarowanie urządzenia może skutkować tym, że urządzenie będzie zużywało więcej paliwa… za które będziemy musieli zapłacić!

Przybliżoną Mmoc kotła grzewczego /przybliżone zapotrzebowanie na ciepło/ można obliczyć na podstawie jednostkowego zapotrzebowania na ciepło wielu parametrów, przy czym wartość ta potrafi wahać się znacząco w zależności od rodzaju budynku. O ile w nowoczesnych domach jest to ok. 50 W/m2, w starych budynkach pozbawionych izolacji jest to nawet do 200 W/m2.

Oszczędności przy zakupie

Warto pamiętać też o tym, że oszczędności może generować nie tylko właściwie pracujący kocioł. Z uwagi na program Czyste Powietrze sporo zaoszczędzić możemy już na etapie zakupu i montażu urządzenia! Uczestnicy programu, którzy zdecydują się na wymianę starego, nieekologicznego pieca na urządzenie spełniające wymogi Ecodesign mogą otrzymać dotację w wysokości nawet 9 tysięcy złotych. Kotły gazowe i piece pelletowe, które spełniają wymogi programu Czyste Powietrze i spełniają wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin dostępne są na stronie https://www.defro.pl/p,275,gazowy-kociol-kondensacyjny-dcg-25.html .

Post Author: admin

Dodaj komentarz