Naprawa dachu w domu jednorodzinnym

Każdy właściciel lub mieszkaniec domu jednorodzinnego zdaje sobie sprawę, jak ważnym elementem jego lokum jest dach. Wpływa on nie tylko na estetykę całego budynku, ale przede wszystkim chroni jego wnętrze. Dlatego tak istotne jest, by dach był szczelny i prawidłowo wykonany. Co więc zrobić w przypadku, gdy dach przecieka lub sprawia inne problemy? Czy należy go całkowicie wymienić, czy tylko naprawić poszczególne elementy? W poniższym artykule zebraliśmy dokładne informacje wyjaśniające te kwestie.

Wymiana pokrycia czy całkowity remont dachu?

Kompleksowa naprawa dachów wiąże się nie tylko z dużym wydatkiem, ale jest przede wszystkim skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Obejmuje bowiem zwykle nie tylko wymianę samego pokrycia, ale wiąże się także z koniecznością wyprowadzki z poddasza i efektywnym zabezpieczeniem go, poszukiwaniem, a często nawet samodzielnym dowiezieniem zakupionych materiałów budowlanych, w końcu z obowiązkiem załatwienia wywozu zdemontowanego pokrycia. Wszystkie te czynności mogą skutecznie zniechęcać. Dlatego też wiele osób stara się tego uniknąć, wykonując naprawy doraźne, co w wielu przypadkach okazuje się wystarczające, jednak nie we wszystkich jest to możliwe i co ważne ? również na dłuższą metę opłacalne. Przed ostateczną decyzją, co z dachem zrobić, należy dokładnie przeanalizować jego stan oraz własne możliwości finansowe. Jeśli chodzi bowiem o koszty, to nie są one małe – średnio wymiana pokrycia dachowego kształtuje się w granicach od około 100 do 250 zł za metr kwadratowy (gdy pokryciem są dachówki ceramiczne). Biorąc pod uwagę, że średnio powierzchnie dachu zaczynają się od minimum 130 metrów kwadratowych, to łatwo obliczyć, jaki wydatek trzeba będzie ponieść.

Sprawdzamy stan dachu

Przegląd dachu najlepiej jest skonsultować z fachowcem, czyli dekarzem, konstruktorem lub budowlańcem, któremu ta tematyka jest bliska. Profesjonalne spojrzenie na stan pokrycia i konstrukcji dachu, pozwoli realnie określić, jakie konkretnie prace muszą być wykonane i przede wszystkim czy wystarczą działania naprawcze, czy też kompleksowe krycie dachów od podstaw.

Dokonując przeglądu dachu, należy wziąć pod uwagę kilka elementów i przede wszystkim sprawdzić, czy dach:

  1. nie przecieka ? łatwo to zaobserwować, znajdując np. zacieki na suficie poddasza;
  2. nie ma widocznych ubytków dachówek lub blachy;
  3. nie jest przebarwiony lub zabrudzony.

Istotne jest również szczegółowe sprawdzenie:

  1. rynien – czy nie posiadają uszkodzeń i są szczelne;
  2. więźby dachowej, która może być popękana czy pogięta, co można zaobserwować nie tylko od strony poddasza, ale nawet z zewnątrz, gdy widzimy, że dach się zapada;
  3. obróbek blacharskich.

Naprawa poszczególnych elementów dachu

W przypadku, gdy fachowcy stwierdzili, że wystarczy tylko wykonać drobne prace naprawcze, możemy odetchnąć z ulgą ? z pewnością zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a także czasu. Uszczelnienie lub nawet wymiana rynien to stosunkowo prosta i szybka praca. Podobnie sprawa wygląda z wymianą kilku pękniętych albo uszkodzonych dachówek. Obróbki blacharskie z kolei zwykle można naprawić poprzez rozmontowanie fragmentów pokrycia, wymianę lub tylko prawidłowe ułożenie od nowa obróbek, a następnie powtórne zamontowanie pokrycia w tym samym miejscu. Samą więźbę można wzmocnić bez konieczności rozebrania dachówki, jeśli poddasze w domu jest nieużytkowe i właściciel posiada łatwy dostęp do więźby. W przypadku dachu z blachy, pokrycie to można załatać specjalnymi taśmami uszczelniającymi. Jak więc można stwierdzić, istnieje wiele sytuacji, kiedy wystarczające są jedynie drobne prace naprawcze, a kompleksowy remont czy montaż dachów od nowa nie jest konieczny. A kiedy jest to obowiązkowe?

Kompleksowa naprawa dachów

Istnieją jednakże przypadki, w których nie obejdzie się bez całkowitego wyremontowania dachu. Jeśli więc fachowcy, których poprosiliśmy o opinię stwierdzą, że należy to zrobić, powinniśmy posłuchać ich i zdecydować się na pełen remont. Jest to, jak stwierdziliśmy wyżej, zazwyczaj dosyć kosztowne przedsięwzięcie, ale należy pamiętać, że przynosi długotrwałe pozytywne efekty. Remontując kompleksowo dach, zapewniamy sobie spokój na bardzo długi czas, mając pewność, że przez kolejne lata nie będziemy musieli nic więcej z nim robić. Poza tym, nowe krycie dachów sprawia, że budynek od razu nabiera atrakcyjniejszego wyglądu. Istotne jest także, że podczas owych prac, można wiele zmienić w samym dachu lub poddaszu, np. wymienić hydroizolację, a także sprawdzić, w jakim aktualnie stanie znajduje się materiał termoizolacyjny. Samo poddasze można także dodatkowo docieplić, kładąc kolejne warstwy ocieplenia albo też całkowicie usuwając stare i montując nowe.

Całkowity remont dachu to zadanie, z którym najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy dekarskiej. Wybierając takową, należy wziąć pod uwagę jej doświadczenie w zakresie naprawy pokryć dachowych oraz dopytać o kwestię sprzętu i materiałów, na których firma pracuje. Pamiętajmy, że rozebranie, wykonanie napraw i powtórny montaż dachów niemalże od podstaw to niemały wydatek, dlatego należy mieć pewność, że będą to dobrze wydane pieniądze, a nasz dach zostanie powierzony naprawdę profesjonalnym wykonawcom.

Post Author: admin

Dodaj komentarz