Najpopularniejsze rodzaje pieców do sauny

Sauna współcześnie coraz częściej budowana jest w domach jednorodzinnych polaków. Doceniają je osoby cierpiące na przeróżne choroby, jak również lubiące komfortowy relaks w domowym zaciszu. Sauna działa korzystnie na wiele schorzeń, doskonale odpręża, a także umożliwia miłe spędzenie czasu samotnie, z partnerem lub w gronie przyjaciół.

Zanim zdecydujemy się na budowę sauny w naszym domu, ważną kwestią jest wybór pieca. Piec powinien pasować do wielkości i przeznaczenia sauny, a przede wszystkim musi być bezpieczny dla zdrowia użytkowników. Piec odpowiada za uzyskanie właściwej temperatury i utrzymanie wilgotności powietrza. Inny piec powinniśmy wybrać do sauny suchej, zaś inny do mokrej.

Moc pieca musi być zawsze odpowiednio dobrana, w taki sposób, aby wystarczająco nagrzać wnętrze (piec nie powinien się przegrzewać). Dlatego, też zanim zakupimy piec musimy dokładnie określić lub zmierzyć wielkość i kubaturę kabiny, a także przemyśleć całą konstrukcję sauny. Im więcej przeszkolonych elementów będzie znajdowało się w saunie (drzwi, ściany) tym szybciej tracone będzie ciepło. Do najważniejszych parametrów pieców do sauny zalicza się ich moc, która powinna wynosić pomiędzy 3,5-9 kW. Minimalna moc pieca potrzebna do ogrzania 1 m3 kabiny wynosi 1 kW.

Rodzaje pieców do sauny

Piec to najważniejszy element sauny, bez niego nie mogłaby ona istnieć i spełniać podstawowych oczekiwań użytkowników. Najczęściej kupowanymi piecami do sauny są piece opalane drewnem i piece elektryczne.

Piec opalany drewnem

Piec do sauny opalany drewnem zapewnia użytkownikom sauny fascynujący klimat oraz buduje zmysłową atmosferę. Najczęściej wybierany jest przez użytkowników lubiących tradycję, zapach drewna oraz proste, a zarazem rozsądne rozwiązania. Drewno palone w piecu działa odprężająco na umysł, zmysły i niweluje uczucie stresu.

Piec opalany drewnem dla niektórych osób jest jednak nie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wymaga dość częstego sprzątania oraz czyszczenia. Dodatkowo podczas budowy sauny opalanej drewnem wymagany jest montaż komina służącego do odprowadzania spalin. Ponadto przy budowie sauny opalanej drewnem należy zachować wyjątkową ostrożność oraz precyzję. Sauny wyposażone w piec na drewno bardzo szybko się nagrzewają, dlatego też wszystkie elementy łatwopalne (ściany, ławy drewniane) muszą znajdować się w określonej odległości od pieca.

Piec elektryczny

Piec elektryczny coraz częściej doceniany jest przez osoby lubiące wygodę, komfort oraz żyjące w szybkim tempie. Doskonale odnajduje się on w nowocześnie urządzonych saunach, jak również w tradycyjnych pomieszczeniach. Największymi zaletami pieca elektrycznego są:

  •       intuicyjna i prosta obsługa
  •       bezpieczeństwo użytkowania
  •       brak potrzeby czyszczenia
  •       brak potrzeby kupowania, składowania i przygotowywania opału
  •       możliwość wykorzystania pieca do ogrzania innych pomieszczeń znajdujących się w domu

Piec elektryczny w porównaniu do pieca opalanego drewnem dla wielu osób wydaje się korzystniejszym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, o tym, że nigdy nie zapewni on efektu, jakim jest pachnące i żarzące się drewno. Montaż pieca elektrycznego nie jest też prostym zadaniem, często należy wykonać dość spore zmiany w instalacji elektrycznej (kucie ścian). Dodatkowo piec elektryczny wiąże się z wyższymi kosztami eksploatacji.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając piec do sauny domowej?

Przy wyborze pieca ważny jest panel sterowania, który umożliwia bezpieczną obsługę oraz regulację mocy pieca. Panel sterowania pozwala ustawić czas włączenia i wyłączenia pieca, optymalny poziom wilgotności, a także osiągnięcie pożądanej temperatury. Powinien być sprawny, prosty w obsłudze i niezawodny. Dobrym rozwiązaniem są piece z panelami sterowania posiadającymi nowoczesne zabezpieczenia np. chroniące przed wprowadzaniem zmian w regulacji przez małe dzieci.

Jeżeli zamierzamy zbudować saunę w naszym domu, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów. Obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele firm zajmujących się instalowaniem pieców oraz montażem pomieszczeń saunowych. Specjalistyczne firmy zatrudniają osoby posiadające uprawnienia do montażu różnego rodzaju pieców do saun. Mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, które pozwala im dobrze wykonać każdy montaż.

Współcześnie firmy zajmujące się budową saun domowych najczęściej polecają swoim klientom nowoczesne piece do sauny z generatorem pary oraz sterownikiem elektronicznym. Pozwalają one na dokładne regulowanie temperatury i wilgotności, a także dają możliwość stosowania olejów zapachowych.

Zapraszamy do dyskusji na forum: https://forum.budujemydom.pl/topic/7897-piec-do-sauny-dylemat/

Post Author: admin

Dodaj komentarz