Klosz szklany do jakich lamp pasuje? Różne warianty oświetlenia

W każdym domu oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę, przede wszystkim pozwala na swobodne poruszanie się i chroni przed upadkami. Za pomocą oświetlenia mamy możliwość korzystania w pełni z naszych czterech kątów o różnej porze dnia i nocy. Oświetlenie głównie przydaje się w okresie jesiennym i zimowym, kiedy to zmrok zapada dużo szybciej. Praktycznie już po godzinie 16 potrzebujemy do wykonania przeróżnych czynności źródła światła sztucznego.

Obecnie nie potrafimy sobie wyobrazić czytania książki bez włączenia lampki, przygotowania potraw bez korzystania z żyrandola kuchennego lub odrabiania lekcji przez naszych dzieci bez dostępu do lampki biurkowej. Światło sztuczne do jedno z najcenniejszych wynalazków, które jest współcześnie wykorzystane przez wszystkich.

Urządzając swój dom lub mieszkanie często mamy problem z wyborem odpowiedniego oświetlenia. Na rynku oświetleniowym dostępnych jest wiele wariantów przeróżnych lamp, żyrandoli i nie tylko. Bardzo ważną kwestią są również klosze, jakie posiadają wybrane rodzaje oświetlenia. To właśnie od kloszy zależy kierunek światła, rozproszenie oraz efekt dekoracyjny.

Klosz szklany ? zalety i możliwość jego wykorzystania

Bardzo chętnie decydujemy się na klosze szklane do swoich mieszkań i domów. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i wiele cennych zalet. Klosz szklany doskonale pasuje do salonu, kuchni, jadalni, łazienki, sypialni i pokoju dziecięcego. Można umieścić go praktycznie w każdym pomieszczeniu, ponieważ jest ponadczasowy i funkcjonalny.

Na rynku oświetleniowym można zauważyć, że dostępne są różne rodzaje szklanych kloszy np. w kształcie kuli, kwadratu, trójkąta, sopli i wielu innych. Wybór kształtu zależy głównie od własnych upodobań. Natomiast ważną cechą kloszy szklanych jest kierunek światła. Klosze szklane mogą kierować światło w górę lub dół. Występują również formy kloszy szklanych przezroczystych, które dają światło rozproszone na wszystkie strony.

Decydując się na wybrany klosz szklany do lampy trzeba pamiętać, aby nie odbijał się on od innych powierzchni np. nie należy umieszczać nisko nad stołem w jadalni szklanego klosza, który będzie się odbijał w szklanym stole. Dobrym wyborem są klosze szklane, które we wewnątrz skrywają żarówkę i nie jest ona widoczna dla oczu. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy mocnego odbijania się klosza oraz efektu oślepienia.

Wybierając klosz szklany warto zastanowić się nad ilością źródeł światła. Lampy wiszące umieszczane nad mniejszymi stołami powinny być jednopunktowe. W przypadku posiadania obszernego stołu można zdecydować się na oświetlenie wielopunktowe np. żyrandol z kloszem szklanym mający kilka szeregowo rozmieszczonych kul. Dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące, w których można regulować długość sznura (obniżać lub zniżać klosz), dzięki temu będzie można w zależności od okazji właściwie oświetlić pomieszczenie.

Szklany klosz i jego czyszczenie

Każde sprzątnie oświetlenia powinno być przeprowadzane po odłączeniu lamp od sieci. Dostanie się wody i wilgoci do kabli z prądem może być bardzo niebezpieczne, dlatego warto wcześniej odłączyć całkowicie dopływ prądu.

Czyszczenie lamp i kloszy jest bardzo ważnym zabiegiem głównie w przypadku mieszkańców alergików. Na szklanych, metalowych lub materiałowych powierzchniach kloszy zbiera się bardzo dużo kurzu oraz zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zmniejszenia natężenia światła, a nawet do poważnych wypadków i spalenia żyrandoli, które przez długi czas nie były czyszczone. Przynajmniej raz na dwa miesiące powinno się dokładnie wyczyścić wszystkie rodzaje oświetlenia w swoim domu lub mieszkaniu. Oczyszczone lampy, abażury oraz żarówki sprawią, że w Twoich czterech kątach powietrze stanie się świeższe, a Ty poczujesz się lepiej i zdrowiej.

Sprzątanie oświetlenia należy rozpocząć od przecierania żarówek z kurzu. Żarówki warto przecierać raz na dwa tygodnie, wówczas zyskasz pewność, że przez ten okres dają one maksymalną ilość światła. Czynności pielęgnacyjne każdorazowo muszą być przeprowadzane  na zimnych żarówkach. Najpierw należy wykręcić świetlówkę z gwintu, przetrzeć ją wilgotną szmatką, wytrzeć do sucha, jeśli jest dalej wilgotna to odłożyć do całkowitego wyschnięcia i po wysuszeniu z powrotem umieścić w lampie.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie abażuru, najłatwiej wyczyścić jest klosz szklany. Jedyną wadą ich oczyszczania mogą być zacieki, na które również jest dobry sposób. Szklany klosz należy wyczyścić i przetrzeć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym, a po wyschnięciu jeszcze raz przetrzeć wodą z dodatkiem octu. Woda z octem zetrze wszelkie zacieki i sprawi, że klosz szklany będzie efektownie błyszczeć.

Post Author: admin

Dodaj komentarz