Jakie sauny można spotkać w ośrodkach SPA?

Sauny znane są od wieków. Stosowane były zarówno na odległej północy, jak i na wschodzie. Sauny stosowane były zwłaszcza w calach leczniczych. Obecnie stanowią jeden z podstawowych wyposażeń SPA. Dawniej tylko w tym miejscu skorzystać można było z jej leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Obecnie saunę może mieć w domu dosłownie każdy. Czy warto? Jakie warunki musi spełniać dom, aby możliwe było umieszczenie w nim sauny?

Jaką saunę wybrać?

Na rynku dostępnych wiele jest wiele rodzajów saun. Klienci mogą zdecydować się, czy preferują przebywanie w saunie suchej, czy tej w saunie mokrej. Nowoczesne technologie pozwalają na spełnienie praktycznie każdego marzenia, co sprawia, że wybór może być naprawdę trudny. W Polsce stosowane są jednak jeden z najpopularniejszych rozwiązań, co umożliwia wybór optymalnego rozwiązania dostosowanego do naszych potrzeb. Najpopularniejsza to oczywiście sauna mokra i sauna sucha. To na nią najczęściej decydują się osoby, które pragną zastosować to rozwiązanie w domowym zaciszu. Klienci w szybki sposób mogą odrzucić rozwiązania, które nie spełniają ich oczekiwań. Oczywiście pamiętać należy, że zupełnie inny klimat panuje w saunie suchej. Jakie są między nimi różnice? Zupełnie inaczej działają na ciało człowieka.

Jakie rodzaje saun można spotkać w ośrodkach SPA?

Sauna sucha

Oczywiście jest to najpopularniejsza pozycja. Tego typu sauny zauważyć można na basenach, w SPA oraz w domowym zaciszu fanów tego typu kuracji. W saunach suchych utrzymywania jest nieduża wilgotność powietrza. Jest to około 10%. Temperatura optymalna w saunie suchej to około 85 stopni C. Często zdarza się tak, że temperatura może wynosić nawet powyżej 100 stopni C. Wygląd suchej sauny przypomina odrębny budynek zbudowany najczęściej z drewna. Optymalny czas przebywania w suchej saunie to około 12 minut. Po tym czasie zalecane jest wyjście ze względu na ryzyko zasłabnięcia spowodowanego wysoką temperaturą. To idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią na bóle mięśni i wszelkie choroby z nimi związane. To również doskonała opcja dla osób zmagających się z chronicznym zmęczeniem. Nawet krótki pobyt może okazać się niezwykle ożywczy. Pobyt w saunie suchej jest też wskazany osobom cierpiącym na astmę oskrzelową. Nawet bardzo krótkie pobyty mogą poprawić jakość funkcjonowania układu oddechowego. To bardzo ważne. Warto wchodzić do sauny kilka razy w tygodniu, aby stopniowo uzyskiwać z niej korzyści.

Sauna mokra

W saunie suchej wilgotność powietrza to około 40%. To dużo więcej niż w saunie suchej. Stosowanie większej wilgotności w saunie może nie tylko nie wykazywać efektów leczniczych, ale również prowadzić może do powstania poważnych chorób. Za powstanie tej wilgoci odpowiada para wodna wytwarzana pod wpływem ogrzewania kamieni. Temperatura w saunie tego typu powinna wynosić około 90 stopni C. Osoby zajmujące się obsługą saun tego typu muszą mieć na uwadze to, aby dbać o odpowiednią temperaturę oraz poziom wilgotności w saunie. Dzięki temu będzie ona dobrze spełniała swoje funkcje.

Sauna solna

To rodzaj sauny niezwykle podobny do sauny suchej. W tym przypadku wykorzystuje się jednak bryły soli kamiennej, które wpływają na skórę. To wręcz idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z problemami układu oddechowego. Dzięki pobytowi w takiej saunie możliwe będzie uporanie się z nawracającymi chorobami tchawicy, oskrzeli i płuc. Ludzie często traktują pobyt w saunie tego typu jak inhalację. Wdychana para o wilgotności około 10% sprawia, że wdychane są wraz z powietrzem drobinki soli. To ona działa tak skutecznie na układ oddechowy. Wykazuje działania antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Tak więc osoby, które zmagają się z problemami oddechowymi, powinni szukać ośrodków, w których wyposażenie spa zawiera saunę solną.

Biosauny

W ośrodkach SPA często do dyspozycji gości są również sany typu bio. Wilgotność powietrza w tego typu saunie to około 40%. Temperatura powietrza to około 60 stopni C. Nadaje się do codziennego użytkowania, dlatego warto zdecydować się na jej montaż w domowym zaciszu. Czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na pobyt w tego typu saunie to około 30 minut. Stosowane w nich są dodatkowo lampy, które wpływają odprężająco na osoby przebywające w środku. Często stosowane są również olejki zapachowe do aromaterapii. Ten typ sauny to doskonały sposób na relaks i odprężenie.

Sauna parowa

W centrum SPA oprócz powyższych propozycji spotkać można również saunę parową. Temperatura powietrza wynosi tutaj około 60 stopni C. Wilgotność podnoszona jest natychmiast do nawet 100%. Sterowanie sauną tego typu jest niezwykle trudne. Panuje tutaj stosunkowo niska temperatura i duża wilgotność powietrza, dlatego do sterowania tego typu sauną stosowane są tak zwane sterowniki elektryczne.

Sauna ziołowa

Niezbyt popularny typ sauny, jednak można ją znaleźć w kilku ośrodkach SPA w kraju. Jej działanie oparte jest na wdychaniu woni ziół. Temperatura powietrza w tej saunie nie przekracza zazwyczaj 40 stopni C. To doskonały sposób na relaks i zadbanie o organizm.

Post Author: admin

Dodaj komentarz