Jakie krzesło wybrać dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej, a jakie dla trzynastolatka?

Pokój dzieci, które uczęszczają do szkoły musi być odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Najważniejszymi elementami wyposażenia tego typu pokoju jest biurko oraz krzesło, które umożliwi dziecku komfortową naukę. Bardzo ważną kwestią jest zachowanie zasad ergonomii. Ergonomia to dziedzina nauki, która odpowiada za dostosowywanie używanych przez człowieka sprzętów do jego cech fizycznych i psychicznych.

W przypadku urządzania pokoju dziecka uczęszczającego do szkoły najważniejsze są wymiary krzesła i biurka, które będą właściwie dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest wyposażenie. Najlepszym rozwiązaniem są biurka drewniane pokryte bezpieczną dla zdrowia dziecka farbą lub lakierem. Jeśli chodzi o krzesło powinno być one miękkie i jednocześnie stabilne. Dziecko siedzące na krześle musi mieć kręgosłup podparty od łopatek, aż do okolicy lędźwiowej. Stopy powinny swobodnie i płasko opierać się o podłogę. Krzesło oraz biurko muszą tworzyć całość, pasować do siebie i gwarantować dla dziecka swobodę ruchów.

Wybierając krzesło dla dziecka w wieku szkolnym musimy głównie zwrócić uwagę na jego wysokość oraz możliwość regulacji. Młodsze dzieci dopiero rozpoczynające naukę w szkole nie powinny siedzieć na tym samym krześle, co nastolatki.  Nastolatki wymagają krzesła znacznie wyższego z szerszym siedziskiem oraz oparciem.  Dobrym wyborem dla uczniów będących w różnym wieku jest regulowane krzesło obrotowe dla dziecka.

Krzesło dla pierwszoklasisty

Wybierając krzesło dla dziecka udającego się do pierwszej klasy, powinniśmy brać pod uwagę ofertę mebli przeznaczonych dla dzieci. Tego typu wyposażenie jest bezpiecznie skonstruowane, dużo lżejsze i łatwiejsze do regulacji. Pierwszoklasiści zazwyczaj ważą mniej niż 50 kilogramów. Odpowiednia dla nich jest wysokość siedziska wynosząca 40-55 centymetrów, zaś oparcie powinno znajdować się na wysokości od 35 -40 centymetrów. Dobrym rozwiązaniem jest krzesło obrotowe dla dziecka wyposażone w podłokietniki, dzięki temu podczas przerwy w nauce ręce dziecka mogą na nich spocząć. Dla najmłodszych uczniów polecane są krzesła wzorzyste i kolorowe np. z wizerunkami ich ulubionych postaci z bajek lub filmów.

Krzesło dla trzynastolatka

Dzieci bardzo szybko rosną i upływ kilku lat znacząco wpływa na zmianę wzrostu i wagi ucznia. Po osiągnięciu dwunastego roku życia model dziecięcy krzesła powinien być zastąpiony przez model dla nastolatka. Siedzisko, oparcie oraz wysokość krzesła powinny umożliwiać utrzymanie prawidłowej pozycji siedzącej podczas nauki. Stopy dziecka muszą swobodnie opierać się o podłogę, zaś kręgosłup w całości przylegać do oparcia.

Trzynastolatkowi na pewno przypadnie do gustu krzesło obrotowe na kółkach z możliwością regulacji. Umożliwia ono szybkie przemieszczanie się po pokoju bez potrzeby wstawania i sięgania po niezbędne pomoce naukowe oraz akcesoria.

Post Author: admin

Dodaj komentarz