Jak urządzić łazienkę?

Remont czy urządzanie łazienki nie jest łatwym zadaniem. Wręcz odwrotnie – to karkołomne i drogie przedsięwzięcie, które wymaga strategicznego podejścia. Już na pierwszym etapie planowania potencjalnego remontu trzeba podjąć kilka bardzo ważnych decyzji, aby maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Jak się do tego zabrać?

Plan łazienki

Urządzanie łazienki (jak i każdego innego pomieszczenia) powinno się zacząć od dokładnego rozplanowania niezbędnych elementów wyposażenia. Jako że w naszych realiach łazienki charakteryzują się najczęściej relatywnie małym metrażem, jego prawidłowe rozplanowanie pozwoli uzyskać funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Już na tym etapie należy zastanowić się nad ceramiką: toaletą, umywalką, wanną lub prysznicem. Dlaczego? Dlatego, że w zależności od naszego wyboru może zachodzić konieczność przebudowy instalacji wodno – kanalizacyjnej i elektrycznej. Zarówno w mieszkaniach deweloperskich, jak i tych z rynku wtórnego instalacje te są z góry narzucone przez deweloperów już na etapie budowy bloku lub domu, co nie oznacza że musimy się na takie rozwiązania godzić. Jeżeli zamierzamy w swojej łazience zamontować prysznic, choć wedle zamysłu projektanta miała tam być wanna – przebudowa instalacji jest koniecznością. W trakcie projektowania trzeba też zastanowić się nad tym, czy w swojej łazience będziemy trzymać pralkę, która także wymaga odpowiedniego podłączenia. To samo dotyczy toalety i baterii. Decydując się na baterie podtynkowe oraz toaletę podwieszaną warto pamiętać, że zamontowanie ich już po nałożeniu płytek może być bardzo kosztowne i czasochłonne. Co więcej należy mieć na uwadze fakt, kto z łazienki będzie korzystać. Jeżeli w domu są małe dzieci, to najlepszym rozwiązaniem będzie wanna lub prysznic z głębokim brodzikiem.

W jakim stylu urządzić łazienkę?

Urządzanie łazienki to niezwykle kosztowny proces. Z racji tego remontujemy to pomieszczenie co kilka lat. Mając to na uwadze warto starannie przemyśleć styl, w jakim zamierzamy ją urządzić. Czym się kierować przy wyborze glazury i terakoty łazienkowej? Aktualnie panującymi trendami? Zdecydowanie nie. Trzeba kierować się swoim gustem i wyczuciem smaku. Trendy mają to do siebie, że bardzo szybko przemijają. Niemniej, jeżeli nie jesteśmy do końca w stanie stwierdzić co nam się tak na prawdę podoba warto zwrócić się w styl klasyczny, który sprawdza się zawsze i wszędzie. Prosta forma oraz jasne kolory mają dodatkowy walor. Nie tylko optycznie powiększają małe pomieszczenie, ale przede wszystkim pozwalają niewielkim kosztem zmienić całkowicie charakter całego wnętrza. Jak? Poprzez dodatki. Kolorowe dywaniki, lustro w ozdobnej ramie i akcesoria łazienkowe jak dozownik na mydło czy szczotka toaletowa potrafią zmienić oblicze tego pomieszczenia przy minimalnym nakładzie kosztów.

Oświetlenie

Oświetlenie stanowi równie ważną kwestię, zwłaszcza wtedy kiedy łazienka nie ma okna, przez co pozbawiona jest naturalnego światła. Planowanie oświetlenia nie należy zostawiać na koniec, jako że wybrane rozwiązania mogą również wymagać interwencji w instalację elektryczną. Trzeba mieć na uwadze fakt, że łazienka spełnia różne funkcje. Rano z reguły wykonujemy w niej makijaż, golimy się podczas gdy wieczorem jest to strefa relaksu. Każda z tych czynności wykazuje zapotrzebowanie na innych rodzaj oświetlenia. Do wykonania porannej toalety potrzeba funkcjonalnego światła, które najlepiej zamontować nad lustrem lub po jego bokach. Wieczorem z kolei łatwiej odpocząć w delikatnym rozproszonym świetle (zamontowanym np. pod sufitem lub we wnękach).

Post Author: admin

Dodaj komentarz