Płytki chodnikowe to proste materiały, które oferują wiele możliwości w zakresie aranżacji posesji. Odpowiednio dobrane, nadadzą przestrzeni ciekawego charakteru i pozwolą stworzyć efektowną kompozycję. W jakich miejscach można je zastosować i dlaczego warto? Jak układać płyty chodnikowe, by uzyskać pożądany efekt i długo cieszyć się funkcjonalnością oraz estetycznym wyglądem chodnika?
Płytki chodnikowe — gdzie się je stosuje?
Chodniki spotykamy nie tylko przy drogach, lecz również na niezabudowanej części terenów przemysłowych czy na posesjach prywatnych. Umożliwiają one wygodne poruszanie się niezależnie od rodzaju gruntu, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku ziemi o nierównej powierzchni bądź szybko zamieniającej się w błoto pod wpływem intensywnych opadów. Chodnik może również pełnić funkcję ozdobną — wyłożona ciekawymi płytami ścieżka urozmaica otoczenie i pozwala stworzyć ciekawą kompozycję.
Płyty chodnikowe — charakterystyka i parametry
Płyty chodnikowe najczęściej wykonuje się z betonu. Materiał ten jest powszechnie stosowany w budownictwie i ceniony ze względu na swoje właściwości, takie jak wodoodporność i trwałość. Betonowe płyty chodnikowe przez lata zachowują swoją oryginalną barwę i formę, nie niszczeją zbyt łatwo nawet wystawione na intensywną eksploatację i poddane oddziaływaniu najróżniejszych czynników atmosferycznych.
Wybierając płytki chodnikowe, zwracamy uwagę na takie ich parametry jak wymiary oraz grubość. Są one dosyć istotne — im większemu obciążeniu będzie poddawany dany obszar, tym szersze i grubsze modele będą potrzebne. Dla przykładu chodnik dla pieszych może być zbudowany niemalże z dowolnych płyt chodnikowych. Wykładanie podjazdu czy parkingu będzie już wymagać zastosowania ciężkich egzemplarzy o dużych wymiarach. Pamiętaj także o dopasowaniu krawężnika czy stopni schodów tak, by pod kątem barw i stylu dobrze komponowały się z zastosowanymi płytami chodnikowymi.
Układanie płyt chodnikowych — jak się za to zabrać?
Pierwszym krokiem do wykonania trwałego, świetnie prezentującego się chodnika jest zakup odpowiednich płyt. Różnobarwne modele w wielu dostępnych wymiarach znajdziesz na przykład na stronie https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/plyty-chodnikowe. Liczbę płytek i parametry modelu dobierz tak, by uzyskać pożądany efekt wizualny, a przy tym nie musieć martwić się, że podczas układania ścieżki zabraknie ci materiału.
Jeśli chcesz mieć pewność, że chodnik przez długi czas pozostanie równy i będzie się dobrze prezentować, zastosuj podsypkę lub wylewkę betonową. Z obszaru, w którym pragniesz wybudować ścieżkę, usuń warstwę roślinną wraz z korzeniami, a następnie połóż tam warstwę wybranej podbudowy. Układając płytki, pamiętaj o zachowaniu kilkumilimetrowego odstępu — pomogą ci w tym rozłożone równo krzyżyki spoinowe. Gdy ścieżka zostanie już ułożona, uzupełnij szczeliny między płytami piaskiem, rozprowadzając go na chodniku za pomocą miotły.