Hydrofory ? aby w kranach była woda pod ciśnieniem

Kiedyś odkręcało się kurki, dziś najczęściej wykonuje się ruch estetyczną dźwignią i po chwili z kranu lub słuchawki prysznicowej leje się woda. Nie opada swobodnie siłą grawitacji, lecz leje się pod ciśnieniem. Nie zastanawiamy się nad tym, skąd się owo ciśnienie bierze, nawet na X piętrze. ?Pewnie jest jakaś pompa i tłoczy tę wodę?, myślimy sobie, jeśli o tym w ogóle pomyślimy.

Jak utrzymać ciśnienie wody w sieci

Byłoby jednak bardzo kosztowne utrzymywanie sieci pomp pracujących bez przerwy. Ponadto pojawiałyby się problemy z utrzymaniem optymalnego ciśnienia wody w sieci: wiadomo, że o pewnych porach dnia tzw. rozbiór wody jest większy (np. rano, gdy ludzie wstają i myją się przed wyjściem), a o innych mniejszy. Różnice są spore, więc wody mogłoby albo nie starczać dla wszystkich potrzebujących, albo nadmierne ciśnienie zagrażałoby pompie lub sieci.

Pompa i zbiornik

W tej sytuacji wymyślono pompy hydroforowe ? http://www.saga.info.pl/pompy-hydroforowe/. Tworzą one zestawy ze zbiornikami ciśnieniowymi. Taki zbiornik to właśnie hydrofor, wypełniony częściowo wodą, a częściowo powietrzem. Pompa tłoczy wodę do zbiornika. W miarę jej przybywania kurczy się przestrzeń dla powietrza, a więc następuje jego sprężanie. Gdy osiągnięte zostanie ustalone ciśnienie powietrza, zawór zamyka dopływ wody, a pompa się wyłącza. Zawór zwrotny powoduje, że woda nie wraca do studni lub innego miejsca, z którego jest czerpana. Sprężone powietrze może teraz wypychać wodę do sieci. Gdy wody w zbiorniku ubywa, spada ciśnienie powietrza, toteż w określonym momencie dopływ wody znów zostaje automatycznie otwarty, a pompa uruchomiona. Dzięki takiemu systemowi pompa pracuje tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, a ciśnienie wody w sieci utrzymuje się w określonym przedziale.

Stosownie do wielkości sieci, pompy hydroforowe mogą pracować w hydroforniach, gdzie jest ich wiele, bo zaopatrują w wodę wielu odbiorców. Małe hydrofory wykorzystuje się z kolei w domkach jednorodzinnych, letniskowych, w małych firmach, gospodarstwach ogrodniczych i rolnych, warsztatach ? wszędzie tam, gdzie potrzebna jest woda pod ciśnieniem, a do dyspozycji jest własne ujęcie.

Pomp hydroforowych jest bez liku

Pompy hydroforowe mogą także pełnić inne funkcje, np. zasilać sieci ciepłownicze i klimatyzacyjne, przeciwpożarowe, systemy nawadniające, a także urządzenia do mycia, zraszania itp. Istnieje wiele odmian pomp hydroforowych, w tym m.in. jedno- i wielostopniowe, wysokociśnieniowe, samozasysające, odśrodkowe, peryferalne, głębinowe, zatapialne etc. Najczęściej zasilane są prądem, co ma tę wadę, że gdy zabraknie prądu, to może także brakować wody. Prąd jest jednak optymalnym źródłem energii ? trudno sobie wyobrazić np. właściciela domku jednorodzinnego, dolewającego co jakiś czas paliwa do zbiornika spalinowej pompy hydroforowej.

Warto wiedzieć, że w wielu miastach istnieją do dziś tzw. wieże ciśnień. Kiedyś to one gromadziły wodę w zbiornikach umieszczonych wysoko nad ziemią. Zapewniały też rezerwę wody na wypadek awarii wodociągu albo w razie pożaru. Hydrofory wyparły je jednak całkowicie.

Post Author: admin

Dodaj komentarz