Ekspertyza budowlana – co warto wiedzieć?

Ekspertyza budowlana polega na ocenie budynku pod kątem technicznym. Opracowuje się ją na podstawie szczegółowych wyliczeń, a także badań, dlatego też wymaga specjalnej wizytacji. Ekspertyza może różnić się pod względem zakresu czy dokładności, wiele zależy bowiem od zapotrzebowania osoby, która zleca jej przeprowadzenie. Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Kiedy przeprowadzana jest ekspertyza budowlana?

Ocenę techniczną budynku przeprowadzić można w różnych sytuacjach. Wykonywana jest zazwyczaj na zlecenie osoby, która jest jego właścicielem bądź dopiero zamierza go nabyć. Z pewnością warto się na nią zdecydować przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości. Dowiemy się z niej jaki jest jej stan techniczny, czy stropy są wytrzymałe i czy budynek jest wart danej ceny. Nierzadko ekspertyza stanowi bowiem podstawę do jej negocjacji. Co więcej, przeprowadza się ją także w sytuacji, gdy zamierzamy przeprowadzić modernizację budynku lub zmienić jego przeznaczenie, np. sklep zmienić na knajpkę. W takim wypadku wykonanie ekspertyzy jest obowiązkowe, gdyż taki wymóg narzuca prawo budowlane.

Co zawiera ekspertyza budowlana?

Profesjonalna ekspertyza budowlana zawiera szczegółowy opis badanych rozwiązań konstrukcyjnych, elementów, a także wymiarów czy materiałów. Znajdują się w niej również obliczenia dopuszczalnych obciążeń, które wylicza się oddzielnie dla stropów, ścian czy fundamentów. Przeważnie dołącza się do niej także dokumentację rysunkową. Niekiedy wzbogacona zostaje ona o dokumentację fotograficzną konkretnych elementów, które zostały dokładniej zbadane. Najważniejszą część ekspertyzy budowlanej stanowią jednak wnioski z oględzin. To właśnie w nich znajdziemy ogólną ocenę stanu budynku. Jej zadaniem jest stwierdzenie, czy nadaje się on do dalszego użytkowania czy też wymaga modernizacji lub całkowitej przebudowy. Opisane zostaną zatem ewentualne uszkodzenia budynku oraz przyczyny ich powstania. Nie powinno przy tym zabraknąć profesjonalnych zaleceń dotyczących koniecznych napraw.

?Kto powinien przeprowadzić ekspertyzę budowlaną?

Ocena stanu technicznego budynku powinna zostać przeprowadzona przez specjalistę. Najczęściej wykonują ją inżynier budownictwa, który posiada dodatkowe uprawnienia. Pod dokumentem musi zostać złożony jego podpis, dopiero wtedy zyska ona moc prawną. Gdzie szukać specjalisty, który podejmie się wykonania ekspertyzy budowlanej? Zajrzeć możemy, chociażby na http://www.stekra.pl/.

Ekspertyza budowlana udziela odpowiedzi na wiele istotnych pytań dotyczących stanu wybranej nieruchomości. Z pewnością warto ją przeprowadzić, zwłaszcza przed podjęciem decyzji o jej zakupie. Zyskamy wówczas pewność, że dokonujemy dobrej inwestycji, która niczym nas nie zaskoczy.

Post Author: admin

Dodaj komentarz