Jak dobrze oświetlić salon?

Salon jest centralnym punktem naszego domu lub mieszkania, w nim odpoczywamy, spożywamy posiłki i przyjmujemy gości. Ponieważ spędzamy w nim tak dużo czasu, przy jego urządzaniu nie powinniśmy zapominać o właściwym oświetleniu, które może zupełnie odmienić oblicze i charakter wnętrza.

Jak dopasować oświetlenie?

To jaki rodzaj lamp wybierzemy zależy od kilku rzeczy:

  • naszego gustu,
  • stylu dekoracji pomieszczenia,
  • wielkości pomieszczenia.

Oczywiście oświetlenie salonu powinno być zgodne z naszym gustem, ale również pasować do mebli i stylu całego pokoju. Na przykład do nowoczesnych wnętrz dobrze sprawdzą się minimalistyczne lampy. Stawiają one na prostotę kształtów, brak zbędnych ozdób i stonowane kolory, dominują biel, czerń i odcienie szarości. Taki sposób urządzania mieszkań jest  popularny w nowoczesnym budownictwie i wśród osób młodych. Inną możliwością są lampy w stylu vintage, ich wzornictwo jest inspirowane przeszłością. W przeciwieństwie do stylu minimalistycznego nie brakuje wśród nich odważnego wzornictwa i zdobień. Oczywiście na tym możliwości się nie kończą, warto obejrzeć wyroby różnych producentów i wybrać te najbardziej nam odpowiadające. Kolejną kwestią jest dopasowanie oświetlenia do wielkości salonu, większe potrzebują kilku źródeł światła, aby całe pomieszczenie było równomiernie jasne i nie powstawały ciemne miejsca.

Pamiętajmy o praktyczności

Należy pamiętać, że oświetlenie w salonie będzie pełnić funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Podstawową sprawą przed podjęciem decyzji jest zastanowienie się jak spędzamy w nim czas. Dobrym pomysłem będzie podzielenie go na strefy, w zależności od wykonywanych w nich czynności. Jeżeli często spożywamy posiłki w tym pomieszczeniu, warto zadbać o dobre oświetlenie stołu, które jednocześnie nie będzie nikogo oślepiało. Gdy czytamy dużo książek powinniśmy wyznaczyć specjalny kącik do czytania. Dobrze sprawdzą się w tym celu lampy stojące, umożliwiające skierowanie światła prosto na czytany tekst. Inną praktyczną kwestią jest wybór rodzaju zastosowanych żarówek. W ostatnich latach popularność zyskują żarówki LED, spowodowane jest to dużo niższym zużyciem prądu w porównaniu do tradycyjnych i zwiększoną troską o środowisko naturalne.

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto wspomóc się Internetem, w sieci znajdziemy tysiące inspiracji na portalach poświęconych dekoracji wnętrz. Dzięki takiej pomocy będzie nam o wiele łatwiej stworzyć nasz wymarzony salon, w którym spędzanie czasu będzie przyjemnością.

Post Author: admin

Dodaj komentarz