Do czego przyda się szlifierka kątowa Festool?

Szlifierka kątowa jest urządzeniem, które ma bardzo szerokie zastosowania. Przy tym jest tania i możemy ją kupić praktycznie w każdym sklepie bądź markecie budowlanym. Jest łatwa w obsłudze i wymaga jedynie podłączenia do źródła napięcia 230 V, czyli do standardowej domowej instalacji elektrycznej. Sprawdzamy jak to urządzenie działa, jakie ma konkretnie zastosowania oraz jak zachować bezpieczeństwo w trakcie używania szlifierek kątowych.

Przecinanie i obrabianie

Do każdej szlifierki kątowej możemy zakupić i zamontować rozmaite rodzaje tarcz tnących. Dzięki temu urządzenie to możemy wykorzystać do przecinania praktyczne dowolnego rodzaju materiału. Począwszy od drewna, poprzez metal, a kończąc nawet na elementach betonowych. Do każdego rodzaju materiału istnieją odpowiednie tarcze. Mocuje się je na końcu szlifierki, wykorzystując do tego celu specjalny klucz. Szlifierki Festool mają to narzędzie już dołączone do zestawu, w przypadku innych produktów może być konieczność zakupu klucza odrębnie. Po mocnym dokręceniu tarczy ustawiamy osłonę odpowiednim położeniu i już możemy ciąć. Ważne, by założyć okulary ochronne za każdym razem, gdy pracujemy z jakimkolwiek elektronarzędziem. W czasie przecinania lub obrabiania materiałów mogą pojawić się odpryski i ważne, by nie dostały się one do naszych oczu.

Szlifowanie, usuwanie rdzy

Niemniej jednym z najczęstszych zastosowań szlifierek kątowych jest praca z powierzchnią metalu, polegająca zwykle na usuwania rdzy. Może to być bardzo przydatne podczas spawania, gdzie materiał trzeba zeszlifować do gołej blachy, by zapalenie łuku w ogóle było możliwe. Szlifierki Festool mają możliwość zamocowania różnego rodzaju tarcz ciernych, a także tarcz na które można nałożyć papier ścierny o różnej grubości. Zwykle mocuje się go na rzepę i jest to wystarczająco dobre połączenie, by można było komfortowo pracować. Szlifierki kątowe bardzo często wykorzystywane są w warsztatach samochodowych, gdzie używa się ich do usuwania rdzy z podwozi samochodów, by później przeprowadzić ich skuteczną konserwację.

Jak mogliśmy się przekonać, szlifierki Festool mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane zarówno w przemyśle, amatorsko, jak również w różnego rodzaju punktach, jak choćby warsztaty samochodowe czy zakłady spawalnicze. Bardzo ważne jest, byśmy zawsze pamiętali o zasadach BHP. Nigdy nie demontujmy osłony tarczy, zakładajmy okulary ochronne, warto również mieć specjalne rękawice do ochrony dłoni w czasie pracy ze szlifierką kątową.

Post Author: admin

Dodaj komentarz