Czy okna dachowe są dobrym pomysłem? Poznaj ich wady i zalety

Okna dachowe dla wielu osób kojarzą się z klimatycznie urządzonymi poddaszami. Szczególnie dzieci doceniają ich wygląd i możliwość podziwiania gwiazd lub chmur z pozycji leżącej. Okna dachowe często są elementem ukazywanym w filmach romantycznych, kiedy to nieszczęśliwie zakochane osoby szukają rozwiązania swoich problemów wpatrując się wieczorami w gwiazdy.

Jednak czy na pewno okna dachowe to dobre rozwiązanie dla każdego? Poniżej przedstawimy kilka istotnych zalet i wad okien dachowych, dzięki którym Twoja decyzja o ich zakupie będzie rozsądna i uzasadniona.

Okna dachowe ? ilość światła

Największą zaletą okien dachowych jest naturalne światło słoneczne, które pozwala doskonale oświetlić całe pomieszczenie. Według licznych badań jedno klasyczne okno dachowe pozwala rozświetlić od 8 do 13 m2 powierzchni podłogi. Dzięki naturalnemu oświetleniu w pomieszczeniu później korzystamy z oświetlenia sztucznego, a także mamy bardziej przytulne wnętrze.

Promienie słoneczne działają pozytywnie na samopoczucie i nastrój każdego człowieka. Pobudzają nas do pracy i działania, a także niwelują stres i doskonale relaksują. To bardzo istotne zalety, których nie da się zastąpić innym rodzajem okien.

Okna dachowe -klimat i charakter pomieszczenia

Dobrze urządzone poddasze gwarantuje nietypowy i wyjątkowy klimat. Dodatkowo drewniane okna dachowe umieszczone np. nad łóżkiem potrafią zbudować naprawdę świetną atmosferę.  Okna dachowe nie zajmują dużo miejsca, a wybierając modele wieloosiowe nawet przy otwarciu okna nie tracimy wolnej przestrzeni. Reasumując okna dachowe spełniają bardzo dobrze funkcję praktyczną, jak również są niezastąpioną dekoracją każdego wnętrza.

Okna dachowe ? montaż

Okna dachowe dla wielu osób kojarzą się jedynie z niskim poddaszami, jednak można je umieścić praktycznie na każdym dachu, który ma kąt nachylenia od 15 do 90 stopni. Po za tym mają przeróżne wymiary i kształty, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do konstrukcji dachu.

Okna dachowe – bezpieczeństwo

Okna dachowe umieszczone są w wysokich partiach domu i dostęp do nich jest dość utrudniony. Dlatego wybierając okna dachowe nie musimy się martwić, że zostawiliśmy uchylone okno na noc lub obawiać się włamania. Różnego rodzaju okna dachowe mają liczne zabezpieczenia oraz systemy, które gwarantują bezpieczeństwo i komfort.

Okna dachowe ? prywatność i funkcjonalność

Okna dachowe umieszczane są na połaciach dachu, dzięki temu żaden sąsiad nie ma możliwości podglądania nas i obserwacji z zewnątrz. Dodatkowo okna dachowe umożliwiają swobodne wyjście na dach np. w celu konserwacji lub remontu dachu.

Czy okna dachowe mają jakiekolwiek wady?

Okna dachowe zachwycają bogactwem korzyści, jakie oferują i są w stanie zapewnić. Jednak po szczegółowym przyjrzeniu się oknom dachowym pojawia się problem wilgoci. Okna dachowe są umieszczane pod kątem i niestety opady różnego rodzaju zalegają na nich dłużej, niż na tradycyjnych oknach. Wskazany problem już obecnie zanika, ponieważ na rynek wprowadzono okna dachowe o bardzo wysokiej odporności na wilgoć.

Okna dachowe są bardziej narażone na zabrudzenia i wymagają częstszego mycia. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom otwierania okien dachowych, czyszczenie ich jest łatwe i przyjemne.

Post Author: admin

Dodaj komentarz